Акнето е едно от най-неприятните неща, които могат да се случат с кожата. И ако причините за инцидентните пъпки винаги е лесно да бъдат отстранени (хапнали сте пица на вечеря, месечно неразположение, стресови претоварвания), то сериозното акне е причинено от хормонални нарушения, хронични заболявания или генетично предразположение, които, разбира се, не са толкова прости за преодоляване.
Всеки човек, който страда от проблем с акнето повече от веднъж месечно или дори по-често, отлично знае, че има редица козметични съставки, към които винаги можете да се обърнете за помощ.
Салициловата киселина е наистина най-популярният компонент в борбата срещу пъпките и възпаления на лицето. Въпреки че може да звучи малко страшно (киселините нарушават целостта на кожата, нали?), ако правилно използвате средствата със салицил, ще се радвате на първите резултати само след седмица. Тук ще обсъдим какъв е механизмът на действие на салициловата киселина и каква концентрация е добре да се използва, за да не се прекали.
Как действа салициловата киселина?
За да разберете как работи този основен борец срещу акнето, трябва да знаете как се формират пъпките и черните точки. В медицината тези образувания се наричат комедони и представляват запушалка от вроговени е клетки, мастна секреция (себум) и понякога бактерии в отвора на космения фоликул. Те се наблюдават най-често по лицето, врата, гърба и могат да бъдат:
Всъщност всичко е съвсем просто: когато мъртвите клетки не се отстраняват своевременно (поради което при почти всички дерматологични проблеми специалистите препоръчват леко ексфолиране), те запушват порите, причинявайки натрупване на бактерии. Тук идва на помощ салициловата киселина, която разтваря „лепилото“, което държи клетките заедно, прониква достатъчно дълбоко, за да ексфолира клетките, от които кожата Ви не се нуждае, и работи навътре, а не само на повърхността. Салицилът също така насърчава клетъчния обмен, а това е важно за здравословния и равномерен тен, и контролира производството на мастна секреция.
Каква трябва да бъде концентрацията на салициловата киселина в продукта?
Ако говорим за грижа за лицето, то оптималната концентрация на салицилова киселина в този случай е 0,2-3%, като естествено е важно да използвате качествена козметика. Що се отнася до пъпките по тялото, в този случай почти винаги можете да използвате салицилова киселина в концентрация около 3%.
Ако искаш чиста и стерилна кожа, можеш бързо и без особени усилия да го постигнеш, доверявайки се на качествената козметика със салицилова киселина на DERMACODE By I. Pandourskа, която можете да закупите онлайн или чрез наш представител. Продуктите от тази серия успешно се преборват с проблемната кожа, като:
Как салициловата киселина влияе върху кожата Ви?
Средства със салицилова киселина: помощ за проблемната и мазна кожа
Хората с проблемна и мазна кожа са наясно, че продуктите със салицилова киселина, като качествените професионални козметични продукти за лице на Dermacode от специализираната серия, ефективно се борят с акнето, черните точки и възпаленията. В тази статия ще говорим за механизмите на действие на това вещество.
Какво е салицилова киселина?
Първо, нека разберем какво е салицилова киселина. Когато става дума за продукти за грижа за кожата, има два вида киселини, които са: бета хидрокси киселини (BHA) и алфа хидрокси киселини (AHA). Салициловата киселина е бета хидрокси киселина. Алфа и бета хидрокси киселините ексфолират кожата, но AHA са разтворими във вода, а BHA са мастноразтворими. По правило мастноразтворимите съставки по-лесно проникват през липидните слоеве между кожните клетки. С други думи, мастноразтворимите съставки могат да проникнат в кожата на по-дълбоко ниво от водоразтворимите. Тоест, салициловата киселина може да проникне в порите на кожата, почиствайки ги от мазнини и замърсяване.
Как влияе салициловата киселина на кожата?
Веднага след като салициловата киселина проникне в кожата, тя разтваря остатъците от мъртви кожни клетки, които запушват порите, и действа като противовъзпалително средство. Освен това помага за по-бързото лечение на червени възпалени петна и пори.
Салициловата киселина ексфолира
Салициловата киселина разхлабва и разрушава свързаността между клетките във външния слой на кожата. Този ефект помага за ексфолирането на кожата и за почистването на порите. Салициловата киселина се счита за кератолитично лекарство, което означава, че е идеална за пилинг. Кератолитичните агенти причиняват омекване и олющване на горния слой на кожните клетки.
Една от причините за появата на акне е, че кожните клетки не функционират нормално. Вместо да преминат през здравословен жизнен цикъл, те се слепват и запушват порите, създавайки възпаление. Салициловата киселина помага за премахването и отслабването на тези кожни клетки и лекува акнето.
Салициловата киселина действа най-добре при черни точки и акне
Има три фактора, които допринасят за появата на акне: ненормално отлющване на кожни клетки, прекомерно производство на мазнини в кожата и действието на бактерии. Салициловата киселина помага за справяне с първопричината, като разтваря кератинизираните клетки, които запушват порите и причиняват акне. Затова продуктите със салицилова киселина се считат за най-добрите средства за лечение на акне. Действат на черните точки, белите пъпки и акнето.
Козметиката на базата на салицилова киселина, като специализираната серия качествени професионални козметични продукти на Dermacode, засилва антимикробната защита на кожата и потиска възпалението.
Видове козметика със салицилова киселина
Обикновено салициловата киселина се използва за подобряване на състоянието на мазна и проблемна кожа, което се характеризира с:
Има различни категории козметични средства, които безопасно и гарантирано подпомагат преодоляването на горните проблеми:
Ако се колебаете коя козметика е подходяща за вашия тип кожа, направата на тест за определяне на типа кожа и нуждите ѝ може да бъде добър начин да вземете по-информирано решение. Във вашия случай, изглежда, че сайтът www.dermacodebg.com предлага такъв тест.
прочети ощеМедитацията може да окаже положителен ефект върху лицето, както физически, така и чрез подобряване на емоционалното състояние, което също се отразява във външния вид. Ето как медитацията може да промени лицето и общото излъчване на човек:
прочети ощеЯбълковият пектин е естествен полизахарид, извлечен от клетъчните стени на ябълките. Известен със своите оздравителни свойства за храносмилателната система, пектинът също така предлага значителни ползи за кожата и лицето. Той се използва както в козметиката, така и като добавка за вътрешен прием, с цел да подобри здравето и вида на кожата. В тази статия ще разгледаме основните ползи на ябълковия пектин за кожата и как може да се включи в ежедневната грижа за лице.
прочети още